«Στοπ» της Εϊμπάρ στην Αλαβές

Μεγάλη ανατροπή από την Εϊμπάρ, καθώς επικράτησε στις καθυστερήσεις της Αλαβές με 2-1 χάρη σε γκολ του Ντιοπ.

Η Εϊμπάρ σταμάτησε στις καθυστερήσεις την Αλαβές και πήρε τη νίκη με 2-1 για την 11η αγωνιστική της La Liga και την άφησε 4 βαθμούς πίσω από την Μπαρτσλεόνα.

Το γκολ του Σενεγαλέζου μέσου Ντιόπ στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, επέτρεψε στην Εϊμπάρ να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή, πανηγυρίζοντας νίκη επί της Αλαβές… κρατώντας την έτσι στην τρίτη θέση της La Liga σε ένα παιχνίδι με τρομερό ρυθμό και ένταση.

Ο Γκαρσία μόλις στο 4΄ έβαλε μπροστά στο σκορ στο Ipurua την Αλαβές, αλλά ο Τζόρνταν ισοφάρισε (69΄), πριν ο Ντιόπ διαμορφώσει το τελικό σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, εξαιτίας των αποβολών των Ντουάρτε (24΄-Αλαβές) και Μπλασίς (64΄Εϊμπάρ)