Ρεάλ Σοσιεδάδ – Σεβίλλη 0-0

Η Σεβίλλη έμεινε στο 0-0 με την Σοσιεδάδ στο Ανοέτα, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει εκ νέου την διαφορά από την Μπαρτσελόνα στους δυο πόντους.

Την ευκαιρία να μείνει στο -2 από την Μπαρτσελόνα έχασε η Σεβίλλη, καθώς έμεινε στο 0-0 με την Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν. Παρά τις χαμένες πολλές ευκαιρίες οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα και το τελικό αποτέλεσμα δεν ευχαρίστησε καμία από τις δυο. Η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν είχε πιο ουσιαστικές ευκαιρίες κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο έδειξε έντονα σημάδια αποτελεσματικότητας, μένοντας έτσι στο 0-0.

Την ίδια ώρα, η Χετάφε απέδειξε για άλλη μια φορά γιατί φέτος είναι μια από τις πιο σκληροτράχηλες ομάδες του ισπανικού πρωταθλήματος . Η ουραγός Ουέσκα κρατούσε την νίκη μέσα στα χέρια της την νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα με το γκολ του Ετσέιτα από το 50ο λεπτό αλλά, το γκολ του Μολινά έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της Χετάφε, που την κράτησε εντός ευρωπαϊκής τροχιάς.