Αλαβές – Ουέσκα 2-1

Η Αλαβές συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού που κάνει καθώς επικράτησε της Ουέσκα 2-1 κάνοντας ολική ανατροπή.

Η Αλαβές επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Εϊμπάρ, επικρατώντας με 2-1 της Ουέσκα εντός έδρας και πλησίασε στον έναν βαθμό την Μπαρτσελόνα. Η Αλαβές πραγματοποίησε την ανατροπή απέναντι στην ουραγό της La Liga και βρίσκεται στη δεύτερη θέση.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Μόι Γκόμεζ να βάζει μπροστά στο σκορ την Ουέσκα στο 35′. Η ομάδα του Αμπελάρδο έβγαλε αμέσως αντίδραση και έξι λεπτά αργότερα με τον Τζόνι ισοφάρισε. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της νίκης και στο 68′ ο Σομπρίνο σκόραρε κι ενώ είχε μπει ως αλλαγή έξι λεπτά πριν στη θέση του Μπόρχα Μπαστόν.

Η Αλαβές πήρε τη νίκη έφτασε στους 23 βαθμούς και περιμένει την Μπαρτσελόνα να αγωνιστεί για να δει αν θα παραμείνει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Από την άλλη η Ουεσκα βρίσκεται στην τελευταία θέση με 6 βαθμούς.