Σεβίλλη – Εσπανιόλ 2-1

Η Εσπανιόλ προηγήθηκε στο Σάντσεθ Πιθχουάν, αλλά η Σεβιγιάνοι έκαναν μία μεγάλη ανατροπή, επικράτησαν 2-1 και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση.

Η Σεβίλλη με γκολ του Μπεν Γιεντέρ στο 89′ έκανε το 2-1 και επέστρεψε από το 0-1 της Εσπανιόλ σκαρφαλώνοντας έτσι στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Ο Μπόρχα Ιγκλέσιας είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 38′, αλλά ο Μερκάδο στο 70′ και ο Μπεν Γιεντέρ ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου έφεραν «τούμπα» το ματς και έδωσαν μία εντυπωσιακή νίκη στην ομάδας της Ανδαλουσίας.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη με τους Καταλανούς να στέκονται πολύ καλά στην έδρας της Σεβίλλης. Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν πίσω μετά την επίτευξη του 0-1 και συνέχισαν με την ίδια τακτική. Ωστόσο στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα η Σεβίλλη επέβαλλε τον «νόμο του Σάντσεθ Πιθχουάν», ανέβασε ρυθμό και έφτασε σε μία εκπληκτική ανατροπή.