Ρεάλ Μπέτις – Εϊμπάρ 1-1

Χάρη στο πέναλτι του Φαμπιάν Ορελάνα, η Εϊμπάρ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο «σπίτι» της Μπέτις (1-1) που έχασε έτσι την ευκαιρία να ανέβει στην 5η θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Η Ρεάλ Μπέτις που βρίσκεται σε πολύ καλό μομέντουμ μετά τις τρεις συνεχόμενες επικρατήσεις, με νίκη μέσα στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν επί της Εϊμπάρ ανέβαινε στους 28 βαθμούς και την 5η θέση της βαθμολογίας, ωστόσο οι Βάσκοι είχαν άλλη άποψη…

Μπορεί ο Σαράμπρια στο 21ο λεπτό να άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους σε κενή εστία, μετά από ασίστ του Τέγιο για το 1-0, όμως ο Ορελάνα ισοφάρισε στο 72′ (1-1) και χάλασε τα σχέδια της ομάδας του Κίκε Σετιέν.

Το πρώτο ημίχρονο, άνηκε στους γηπεδούχους, όμως στην επανάληψη η Εϊμπάρ, ανέβασε τον ρυθμό της πήρε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά κατάφερε να πάρει και τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στο 72ο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φαμπιάν Ορελάνα, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Κάπως έτσι η Εϊμπάρ ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μπέτις παρέμεινε στην 6η θέση.