Θέλτα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε εκτός έδρας της Θέλτα με 2-1 και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε μία έδρα που παραδοσιακά της «ταιριάζει» μιας και εκεί έχει πετύχει τις περισσότερες εκτός έδρας νίκες, η Μπιλμπάο επικράτησε της Θέλτα με 2-1 κάνοντας σημαντικό βήμα στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το Μουνιαϊν στο 19ο λεπτό έπειτα από πάσα πάρε-βάλε του Ινιάκι Γουίλιαμς, με τους γηπεδούχους να απαντούν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Μπελτράν να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπιλμπάο δεν άργησε να ανακτήσει τα ηνία στο σκορ, καθώς στο 54′ ο Ινιάκι Γουίλιαμς από δημιοργός έγινε σκόρερ και νικώντας σε τετ α τετ τον Ιάγο Ερερίν, πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη η Μπιλμπάο έφτασε τους 19 βαθμούς και την 17η θέση, ενώ η Θέλτα παρέμεινε στους 21 και την 14η θέση της βαθμολογίας.