Σοσιεδάδ – Εσπανιόλ 3-2

Η Σοσιεδάδ επικράτησε εντός έδρας της Εσπανιόλ με 3-2 στο ματς που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της La Liga.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga, η Σοσιεδάδ επικράτησε της Εσπανιόλ με 3-2 εντός έδρας και πλησίασε τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 2 γκολ από τα… αποδυτήρια, καθώς ο Μερίνο στο 3′ και ο Ζοσέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 8′ έδωσαν από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα τους.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, μειώνοντας στο 32′ με τον Νάλντο, ενώ το αυτογκόλ του Γιορέντε στο 45′ ‘εστειλε τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το «χρυσό» γκολ για την Σοσιεδάδ πέτυχε ο Ζοσέ στο 63ο λεπτό, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στους 25 βαθμούς και την 8η θέση οι γηπεδούχοι, ενώ από την άλλη η Εσπανιόλ βρίσκεται στην 10η θέση με 24 βαθμούς.