Θέλτα – Βαλένθια 1-2

Η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Θέλτα και μάλιστα με ανατροπή, πλησιάζοντας τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού οι γηπεδούχοι.

Με φόρα από την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας, η Βαλένθια επικράτησε 2-1 με ανατροπή στην έδρα της Θέλτα, φτάνοντας τους 26 βαθμούς και την 7η θέση.

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου υπέρ των γηπεδούχων έκανε ο Αραούχο με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η Βαλένθια ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 71′ με τον Φεράν Τόρες.

Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Ροντρίγκο στο 84ο λεπτό, έπειτα από πολύ ωραίο γύρισμα του Γκερέιρο. Έτσι οι «νυχτερίδες» μπορούν ακόμη να κάνουν όνειρα για έξοδο στην Ευρώπη, βρισκόμενοι στο -5 από την 6η Χετάφε. Από την άλλη, η Θέλτα βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, στο +2, ενώ θα βρεθεί εντός της επικίνδυνης ζώνης εάν η Ράγιο Βαγιεκάνο κερδίσει αύριο την Σοσιεδάδ.