Μπέτις – Ζιρόνα 3-2

Σε ένα ματς με πέντε γκολ και ανατροπές στο σκορ, η Μπέτις επικράτησε 3-2 της Ζιρόνα με πέναλτι του Κανάλες στο 90+4’.

Μεγάλο μας παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν, όπου η τοπική Μπέτις φιλοξένησε την Ζιρόνα για την 20η αγωνιστική της La Liga.

Ο Τέγιο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 12’ και όλα έμοιαζαν να εξελίσσονται ιδανικά. Οι Καταλανοί όμως απάντησαν με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Γκαρσία (36’), Ντουμπιά (44’) για το υπέρ τους 2-1 στην ανάπαυλα.

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν είχε την τύχη να ισοφαρίσει το ματς στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Κανάλες να δημιουργεί και τον Λόρεν να σκοράρει στο 54’. Από εκεί και πέρα οι Λο Σέλσο (65’) και Κανάλες (90’) σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους για να κριθεί το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων.

Ο Λουίζ της Ζιρόνα παραχώρησε πέναλτι στο 90+4’, ο Σέρχιο Κανάλες πήρε την ευθύνη της εκτέλεσης σε… νεκρό χρόνο και τελικά ευστόχησε για το 3-2, λυτρώνοντας τους Μπέτικος που κράτησαν επαφή με την… ευρωπαϊκή εξάδα (7η με 29 βαθμούς), αφού βρίσκεται στο -2 από την 6η Χετάφε.