Λεβάντε – Χετάφε 0-0

Σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις, Λεβάντε και Χετάφε ήρθαν ισόπαλες 0-0 με τους γηπεδούχους να φτάνουν την Αλαβές στην πέμπτη θέση.

Το ματς στην Βαλένθια δεν διεκδικεί και ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τις φάσεις να είναι λιγοστές και τις Λεβάντε και Χετάφε τα μένουν στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και απείλησαν με τον Ρότζερ μέσα από την περιοχή στο 39′ να βλέπει το δυνατό του σουτ να φεύγει άουτ ενώ ένα λεπτό μετά, ο Σόρια είπε «όχι» στον Μοράλες με όμορφη επέμβαση.

Στο δεύτερο μέρος η Λεβάντε είχε ακόμα δύο καλές ευκαιρίες με τους ίδιους πρωταγωνιστές ωστόσο ο Σόρια ήταν σε μεγάλη μέρα και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η τελευταία φάση της αναμέτρησης (81′) κρίθηκε από το VAR με την Χετάφε να σκοράρει ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά.

Με τον βαθμό αυτό η Χετάφε ανέβηκε προσωρινά στην πέμπτη θέση με 32 βαθμούς φτάνοντας την Αλαβές ενώ η Λεβάντε έμεινε στην 10η θέση με 27 βαθμούς.