Χετάφε – Θέλτα 3-1

Η Χετάφε επικράτησε εντός έδρας της Θέλτα με 3-1 και εδραιώθηκε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού οι Γαλιθιανοί.

Πολύ σημαντική νίκη για την Χετάφε, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εν τέλει επικράτησε με 3-1 εντός έδρας της Θέλτα και εδραιώθηκε στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά του Αραούχο, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 39′, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάτα.

Στο 62′ ο Μολίνα με προβολή έδωσε το προβάδισμα στη Χετάφε, ενώ στο 81′ ο Μάτα «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Έτσι, η Χετάφε έφτασε τους 35 βαθμούς και… στρογγυλοκάθισε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Θέλτα έμεινε στους 24, στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.