Χετάφε – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1

Η Χετάφε επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Ράγιο Βαγιεκάνο και συνεχίζει να κάνει όνειρα για... σεντόνι.

Είναι η ευχάριστη έκπληξη του ισπανικού πρωταθλήματος και θέλει να φτάσει όσο ψηλότερα γίνεται. Ο λόγος για τη Χετάφε, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Ράγιο Βαγιεκάνο με 2-1 και εδραιώθηκε στην πρώτη 6άδα, κάνοντας όνειρα για Champions League.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 28ο λεπτό ο Μάτα, με τους παίκτες της Ράγιο να φωνάζουν για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Έπειτα από χρήση του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά και η Χετάφε πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με ωραίο σουτ του Ντε Τομάς στο 58ο λεπτό. Η Χετάφε δεν άργησε να απαντήσει και στο δέκα λεπτά αργότερα ο Μολινά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 39 βαθμούς και προσπέρασαν έστω και προσωρινά τη Σεβίλλη στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Ράγιο Βαγιεκάνο παραμένει στην προτελευταία θέση με 23 βαθμούς.