Χιρόνα – Μπιλμπάο 1-2

Μπορεί η Μπιλμπάο να βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη Χιρόνα αλλά κατάφερε στην επανάληψη να κάνει την ανατροπή με δυο γκολ μέσα σε έξι λεπτά και κάνει όνειρα για Ευρώπη

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις της, περνώντας νικηφόρα από το «Μοντιλιβί» με 2-1 επί της Xζιρόνα, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής στην Ισπανία και βελτίωσε τη θέση της στην κατάταξη.

Μια νίκη που ήρθε μάλιστα με ανατροπή, καθώς οι Καταλανοί προηγήθηκαν με τον Στουάνι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι πείσμονες Βάσκοι έφτασαν στο «διπλό» με τους Ινιάκι Γουίλιαμς και Ραούλ Γκαρθία, σκοράροντας τα τέρματά τους στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης.

Οι Βάσκοι χρειάστηκαν μόλις έξι λεπτά για να φέρουν τα πάνω – κάτω και να βρεθούν σε απόσταση αναπνοής από την 6η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Europa League.

Η Χιρόνα προηγήθηκε στο 37′, αλλά ο Ινάκι στο 53′ και ο Ραούλ Γκαρθία στο 59′ «έγραψαν» το τελικό 2-1!