Σεβίλλη – Μπέτις 3-2

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι, η Σεβίλλη και το κόκκινο κομμάτι της πόλης πανηγυρίζει το 3-2 κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Σεβίλλη επικράτησε 3-2 της Μπέτις και ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πόλης! Πέρα από το γόητρο όμως, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στην Ευρώπη!

Ποδόσφαιρο στα καλύτερά του παρακολούθησαν στο Σάντες Πιθχουάν!

Πάθος, ένταση, μπάλα, πέντε γκολ και οι Κόκκινοι της Πόλης οι μεγάλοι θριαμβευτές και στην 4η θέση που δίνει εισιτήριο στο Champions League. Από πλευράς τους οι Βερδιμπλάνκος παρέμειναν  στο -2 από την ευρωπαϊκή ζώνη.

Ο Μουνίρ Ελ-Χανταντι άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό. Ο Βάτσλικ με δύο σπουδαίες επεμβάσεις απέτρεψε το 1-1, όμως στο 55′ το διαγώνιο σουτ του Λο Σέλσο έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Πέδρο Σαράμπια συνδυάστηκε άψογα με τον Μπεν Γεντέρ και έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Φράνκο Βάσκες έκανε το 3-1.

Η Μπέτις δεν πέταξε λευκή πετσέτα και με ένα απίθανο φάουλ του Τέγιο έφερε το 3-2 (82’), όμως δεν κατάφερε ποτέ να υλοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή.