Αλαβές – Μπαρτσελόνα 0-2

Με σκόρερ τους Αλενιά και Σουάρες η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Αλαβές και απέχει τρεις βαθμούς από το πρωτάθλημα

Μια ανάσα μακριά από το πρωτάθλημα είναι η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε εκτός έδρας της Αλαβές (2-0) και χρειάζεται νίκη την επόμενη αγωνιστική (ή ήττα της Ατλέτικο Μαδρίτης) για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ισπανίας. Οι Καταλανοί είναι αγκαλιά με την 26η κούπα της Ιστορίας τους καθώς τέσσερις στροφές πριν το τέλος χρειάζονται μόλις τρεις βαθμούς για να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου δεν άγχωσε την ομάδα του  Ερνέστο Βαλβέρδε η οποία μέσα σε επτά λεπτά στην επανάληψη, «κλείδωσε» το παιχνίδι.

Ο Σέρχι Ρομπέρτο έδωσε στον Αλενιά που πλάσαρε από κοντά για το 0-1. Στο 57’ ο Πικέ σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 59’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του έγινε το 0-2.

Στο 70’ ο Πατσέκο σημάδεψε το δοκάρι και στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα με τους Μπλαουγκράνα να περιμένουν μία εβδομάδα για την στέψη…

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέσκο, Βιγκαράι, Τσίμο Ναβάρο, Λαγκουάρδια, Έλι (70′ Τουμάσι), Ντουάρτε, Ρολάν (46′ Μπράσανατς), Γουακάσο, Πίνα, Γιονι (81′ Γκουιντέτι), Μπαστόν

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο (70′ Τζόρντι Άλμπα), Πικέ, Ουμτιτί, Σέρτζι Ρομπέρτο, Βιδάλ, Μπουσκέτς, Αλενιά (87′ Αρτούρ), Ντεμπελέ (61′ Μέσι), Σουάρες, Κουτίνιο