Λεβάντε – Ράγιο Βαγιεκάνο 4-1

Η Λεβάντε επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Ράγιο, αποτέλεσμα το οποίο «τελείωσε» επί της ουσίας τις όποιες ελπίδες παραμονής των «βαγιέκας».

Η Λεβάντε δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ράγιο Βαγιεκάνο, της οποίας επικράτησε εντός έδρας με 4-1 για την 36η αγωνιστική της La Liga, αποτέλεσμα που «τελειώνει» ουσιαστικά τις όποιες πιθανότητες των φιλοξενούμενων για παραμονή στην κατηγορία.

Και αυτό γιατί οι «βαγιέκας» πλέον βρίσκονται στην προτελευταία θέση με 31 βαθμούς, στο -6 από τις Θέλτα και Χιρόνα, οι οποίες έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Λεβάντε, άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Καμπάνια, ενώ πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 43′, διπλασίασε τα τέρματα της με τον Βέσο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στο 71′ με τον Γκαρσία, η απάντηση ωστόσο των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει και με γκολ των Τζέισον στο 85′ και Μπαρντί στις καθυστερήσεις του αγώνα, έφτασαν στο τελικό 4-1.