Εϊμπάρ – Μπέτις 1-0

Η Εϊμπάρ επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Μπέτις, αποτέλεσμα που «σφράγισε» και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία.

Δεν το κουνάει από την Πριμέρα Ντιβισιόν η Εϊμπάρ! Οι Βάσκοι επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 της Μπέτις, «κλειδώνοντας» και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Από την άλλη, η ομάδα της Ανδαλουσίας, έχασε οριστικά τις όποιες ελπίδες είχε για να κερδίσει μία θέση που οδηγεί στην Ευρώπη του χρόνου, καθώς παρέμεινε στο -8 από την 6η θέση της βαθμολογίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Κότε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή της Μπέτις, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 67ο λεπτό, ωστόσο ο Λο Σέλσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντμίτροβιτς από το σημείο του πέναλτι.