Σεβίλλη – Θέλτα 1-1

Τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα έχασε η Σεβίλλη που σκόνταψε με αντίπαλο τη Θέλτα (1-1) στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της La Liga

Ένω το παιχνίδι έμοιαζε να οδηγείται σε στείρα ισοπαλία, ο Φράνκο Βάσκες στο 82ο λεπτό σκόραρε ανοίγοντας το σκορ για τη Σεβίλλη που άγγιξε το 3 στα 3, όμως η Θέλτα ισοφάρισε άμεσα και έτσι οι Ανδαλουσιανοί έχασαν τους πρώτους τους φετινούς βαθμούς.

Η Θέλτα έδειξε αμέσως τις προθέσεις της κόντρα στη Σεβίλλη στο Ραμόν Σαντσέθ Πιθχουάν. Κατέβηκε για να… κλέψει το βαθμό της ισοπαλίας.

Έπαιξε από την αρχή ως το τέλος κλειστά προσπαθώντας να μην δεχθεί γκολ. Το κατάφερε για 81 λεπτά με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία του αγώνα, αλλά να μην σκοράρουν.

Ο Λοπετέγι αποφάσισε να ρίξει στη μάχη τον Φράνκο Βάσκες που δεν άργησε να τον δικαιώσει κάνοντας το 1-0 με άψογη κεφαλιά μετά από φάουλ του Μπανέγα.

Ένα γκολ του Ντένις Σουάρεθ όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα, χάρισε έναν ανέλπιστο βαθμό στην ομάδα του Βίγκο (1-1), που έκοψε την φόρα στη Σεβίλλη.