Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ τερμάτισε το αήττητο της Ατλέτικο, επικρατώντας 2-0 εντός έδρας και ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μετά τις τρεις νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της La Liga ηττήθηκε 2-0 στην έδρα της σκληροτράχηλης Ρεάλ Σοσιεδάδ που χάρη στα τέρματα των Εντεγκααρντ και Μονρεάλ τερμάτισε το αήττητο των Ροχιμπλάνκος και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ στο Ανοέτα, έκανε… πλάκα κόντρα στους Μαδριλένους και τους προσγείωσαν απότομα πριν την κρίσιμη μάχη με Γιουβέντους. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τους Ογιαρθάμπαλ (25′,37) και Γιορέντε (33′), ωστόσο ο Όμπλακ ήταν ξανά παρών και κράτησε αλώβητη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, σε 3΄λεπτά, η Σοσιεδάδ κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα και να «κλειδώσει» τη νίκη.

Ο Όντεγκαρντ άνοιξε το σκορ (58′) με σουτ μέσα στην περιοχή που κόντραρε στον Σάβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Όμπλακ και στο 61′ ο Νάτσο Μονρεάλ, με βολίδα μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-0. Οι «Βάσκοι» κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.