Μπέτις – Χετάφε 1-1

Ισοπαλία σα… νίκη για τους «Μπέτικος» με τη Χετάφε (1-1)

Μπέτις και Χετάφε ήρθαν ισόπαλες 1-1, με δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι και τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με εννιά παίκτες.

Βρέθηκε με παίκτη λιγότερο από το 25΄ (Καρβάλιο). Έχανε ήδη από το 15΄και με 0-1. Δεν το έβαλε κάτω όμως η Μπέτις. Και τουλάχιστον σε αυτό το αντάμωμα με τη Χετάφε, έσωσε τον πόντο (1-1) στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Σημειωτέο: Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Μορόν στις καθυστερήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 15ο λεπτό με πέναλτι του Μάτα. Έχοντας και παίκτη παραπάνω προφανώς είχαν και τον έλεγχο. Και τις ευκαιρίες για το 0-2 που θα καθάριζε τη μπουγάδα. Δεν έγινε όμως. Και κάπως έτσι στο 73’ λειτούργησε ο νόμος του ποδοσφαίρου, αφού η Μπέτις κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φεκίρ από τον Τζενέ. Ο Χοακίν ευστόχησε και έκανε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχαν στο 88’, αλλά αυτό σωστά ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR ως οφσάιντ.