Εϊμπάρ – Θέλτα 2-0

Η Εϊμπάρ επικράτησε της Θέλτα με 2-0 εντός έδρας πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Επιστροφή στα «τρίποντα» για την Βαγιαδολίδ που πέρασε με το ίδιο σκορ από την έδρα της Εσπανιόλ.

Με… φόρα από την επική ανατροπή επί της Σεβίλληας μεσοβδόμαδα, η Εϊμπάρ επικράτησε εντός έδρας της Θέλτα με 2-0 πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άνοιξαν το σκορ στο 47′ με τον Εσπόσιτο να «κρεμάει» τον Μπλάνκο για το 1-0. Στη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ορεγιάνα σκόραρε με ωραίο τελείωμα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στους 8 βαθμούς και την 11η θέση πλέον η Εϊμπάρ, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν 16οι με 6 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για την Βαγιαδολίδ, που επικράτησε εκτός έδρας της Εσπανιόλ με 2-0 και πήρε το πρώτο της «τρίποντο» μετά την 1η αγωνιστική της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Μίτσελ Ερέρο να ευστοχεί σε πέναλτι, ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Όσκαρ Πλάνο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στους 9 βαθμούς και την 10η θέση η Βαγιαδολίδ, με την Εσπανιόλ να μένει στους 5 και την 18η θέση.