Εϊμπάρ – Χιρόνα 4-1

Με δυο γκολ του Τακέσι Ινούι η Εϊμπάρ νίκησε στην Χιρόνα με 4-1 σε ένα ματς, ευρωπαϊκό εξάποντο για την 17η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Για την 17η αγωνιστική το Ιπουρούα της Εϊμπάρ μετατράπηκε στο… Κάστρο του Τακέσι. Και αυτό γιατί ο Ιάπωνας Τακέσι Ινούι πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε σε νίκη επί της Χιρόνα, μιας ομάδας που θεωρητικά έχουν κοινό στόχο την 6η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη χρονιά.

Μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 2-0 με γκολ των Ινούι (1’) και Τσαρλς (10’). Ο Τιμόρ έκανε το 2-1 στο 26’, αλλά στο δεύτερο μέρος πάλι ο Ινούι στο 54’ διαμόρφωσε το 3-1. Δεν άλλαξαν πολλά από αυτό το χρονικό σημείο με τους γηπεδούχου να ελέγχουν το ματς και να έρχεται ο Τζόρνταν να μετατρέψει τη νίκη σε θρίαμβο κάνοντας το 4-1 στις καθυστερήσεις (90+2’).