Θέλτα- Σοσιεδάδ 0-1

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επιβλήθηκε με γκολ του Ισάκ 1-0 της Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» και συνέχισε την επέλαση στη La Liga, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν πραγματοποίησε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση στο «Μπαλαΐδος», αλλά πλέον ξέρει να παίρνει αποτέλεσμα ακόμα και στην κακή της μέρα.

Οι Βάσκοι νίκησαν 1-0 στην έδρα της Θέλτα και «πέταξαν» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας (στην ισοβαθμία με την Μπαρτσελόνα).

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρώτη πολύ μεγάλη στιγμή, αλλά ο Σάντι Μίνα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά στο 34′.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και η αποβολή του Τσικ στο 65ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, τους επέτρεψε να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την πίεση.

Στο 82ο λεπτό, η υπεροχή της Σοσιεδάδ μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Ισάκ να σκοράρει ύστερα από ασίστ του Όντεργκααρντ. Το τελικό 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους Βάσκους να παραμένουν σε τροχιά Champions League.