Μπιλμπάο- Λεβάντε 2-1

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου μέρους, ανέτρεψε τα δεδομένα και επικράτησε 2-1 της μαχητικής Λεβάντε.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 της Λεβάντε στο «Σαν Μαμές».

Οι Βάσκοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, έχαναν ευκαιρίες, αλλά εκείνη που προηγήθηκε ήταν η Λεβάντε με τον Ποστίγκο στις καθυστερήσεις του πρώτου παιχνιδιού.

Στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο είχε την κατοχή και ισοφάρισε στο 57′ με δυνατή κεφαλιά του Μουνιαΐν μετά από σέντρα του Κάπα.

Μετά το 1-1 οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 88ο λεπτό ήρθε η ανατροπή. Λυτρωτής ο Κάπα με σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ισπανό να δίνει τη νίκη στην Αθλέτικ, που ανέβηκε στην έκτη θέση.