Οσασούνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2

Η Αθλέτικ Μπιλπάο επικράτησε με 2-1 της Οσασούνα εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της La Liga και ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Η Μπιλμπάο ανάγκασε την Οσασούνα στην πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα με 2-1 και με αυτή την νίκη ανέβηκε στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ωστόσο μία από αυτές εκμεταλλεύτηκε ο Ινιάκι Γουίλιαμς και άνοιξε το σκορ για τη Μπιλμπάο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Οσασούνα ανέβασε την απόδοσή της, δημιούργησε ευκαιρίες και σε μία από ο Τζίμι Άβιλα ισοφάρισε στο 76′ σε 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, αφού στο 79′ ο Κόδρο ξαναέδωσε προβάδισμα στη Μπιλμπάο. Στα εναπομείναντα λεπτά η Οσασούνα δεν κατάφερε να πετύχει κάτι και το 2-1 διατηρήθηκε ως το τέλος.