Εσπανιόλ – Μπαρτσελόνα 2-2: Την… τέζαρε στο 88′

Σε ένα καταπληκτικό ματς, η Εσπανιόλ κατάφερε να μείνει όρθια και με γκολ στο φινάλε να πάρει βαθμό από την Μπαρτσελόνα, που είδε τη Ρεάλ να τη φτάνει στη βαθμολογία.

Μπορεί να κατάφερε να γυρίσει την κατάσταση και το εις βάρος της 1-0 που είχε διαμορφωθεί από το ημίχρονο, αλλά η Μπαρτσελόνα τελικά δεν απέφυγε την «γκέλα» στο ντέρμπι της Καταλονίας με την Εσπανιόλ, η οποία την ισοφάρισε στο φινάλε σε 2-2 και πλέον τη στέλνει να συγκατοικεί στην κορυφή της βαθμολογίας με την Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε νωρίτερα με 3-0 της Χετάφε.

Η Εσπανιόλ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και προηγήθηκε με κεφαλιά του Νταβίντ Λόπεζ. Οι παίκτες του Βαλβέρδε μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και το κατάφεραν. Με τον Σουάρες να ισοφαρίζει στο 50’ και τον Βιδάλ να σκοράρει στο 59’, το 1-0 μετατράπηκε σε 1-2 μέσα σε δέκα λεπτά.

Ωστόσο η αποβολή του Ντε Γιονγκ έδωσε ελπίδες στην Εσπανιόλ, η οποία κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με γκολ του Γου Λέι στο 88’ και να πάρει τον πολύτιμο βαθμό στο ντεμπούτο του Αμπελάρδο στον πάγκο της.