Βαλένθια- Θέλτα 1-0

H Βαλένθια με γκολ του Κάρλος Σολέρ στο 77', κατέβαλλε την αντίσταση της Θέλτα, έπιασε τετράδα και άφησε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού την Θέλτα του Όσκαρ Γκαρσία.

Με γκολ του Κάρλος Σολέρ 13 λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90 λεπτά, η Βαλένθια έκαμψε την αντίσταση της «σκληροτράχηλης» Θέλτα στο «Μεστάγια», νίκησε 1-0 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση, ένα βαθμό πίσω από την τρίτη Σεβίλη.

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έχασαν τις πιο κλασικές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έχουν πάρει πιο εύκολα τη νίκη, κόντρα σε μια Θέλτα που παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού, συμπληρώνοντας οκτώ διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη (πέντε ισοπαλίες – τρεις ήττες).

Ο Σολέρ μάλιστα σκόραρε στο 100ο του ματς με τις «ντυχτερίδες», γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την συμπλήρωση του σπουδαίου milestone.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκαγιά, Γκαράι (43’ Ντιακαμπί), Γκάμπριελ, Φλορέντζι (53’ Ροδρίγο), Βας, Κοκλέν, Παρέχο, Σολέρ, Τόρες, Γκόμες (85’ Γκαμεϊρό)

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Αραούχο (73’ Σίστο), Μουρίγιο, Κέβιν Βάσκεθ, Ραφίνια, Γιοκουσλού, Ολάθα, Αϊντού, Μπελτράν (82’ Σάντι Μίνα), Άσπας, Φερνάντεθ (78’ Σμολόβ)