Γρανάδα – Χετάφε 2-1

Αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ανατροπή και νίκη της Γρανάδα με 2-1 απέναντι στη Χετάφε.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μη… βλεπόταν, αλλά το δεύτερο άνηκε ολοκληρωτικά σε εκείνη. Ο λόγος για τη Γρανάδα, η οποία είδε τη Χετάφε να προηγείται πολύ νωρίς στο ματς και να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με δύο γκολ μέσα σε 9 λεπτά στο β’ μέρος πήρε σημαντική νίκη στο δεύτερο παιχνίδι της La Liga μετά την επιστροφή στη δράση.

Η Χετάφε ήταν εκείνη που με υπέροχο πλασέ του Τιμόρ άνοιξε το σκορ στην έδρα της Γρανάδα μόλις στο 20′ με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να ελέγχουν και να απειλούν και με δεύτερο γκολ πριν φύγει το ημίχρονο. Δεν τα κατάφεραν και το… πλήρωσαν.

Η Γρανάδα αντεπιτέθηκε στο δεύτερο μέρος, πίεσε για την ισοφάριση και κατάφερε να την πετύχει στο 70′ με αυτογκόλ έπειτα από πολλά λάθη στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι εννιά λεπτά αργότερα βρήκαν και το γκολ της νίκης, με τον Κάρλος Φερνάντες να εκμεταλλεύεται νέα αδράνεια και από κοντά να σημειώνει το τελικό 2-1 για τη Γρανάδα.