Θέλτα – Βιγιαρεάλ 0-1

Με τον Μανού Τριγκέρος να αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή και να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βιγιαρεάλ έφυγε νικήτρια με 1-0 από το Βίγκο απέναντι στην κακή και φοβική Θέλτα.

Η Βιγιαρεάλ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και έχασε 2-3 μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ, χωρίς να τα καταφέρει. Η Θέλτα έπαιζε αμυντικά, προσπαθούσε κυρίως να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και όσο περνούσε η ώρα έδειχνε πως θα τα καταφέρει να πάρει τον βαθμό.

Οι αλλαγές της Βιγιαρεάλ την έκαναν πιο επιθετική, με τον Μπάκα στο 87′ να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά πέντε λεπτά αργότερα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή, ο Τριγκέρος με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη στη Βιγιαρεάλ (είχε τρεις διαδοχικές ήττες πριν τη διακοπή) και στέλνοντας την στην 8η θέση μαζί με τη Γρανάδα.