Τριάρα η Ρεάλ στη Βαλένθια και ακολουθεί από κοντά την Μπαρτσελόνα

Με ένα εκπληκτικό 20λέπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η «Βασίλισσα» επικράτησε με 3-0 της Βαλένθια.

Παραμένει στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα η Ρεάλ Μαδρίτης!  Οι Μαδριλένοι επιβλήθηκαν με 3-0 της Βαλένθια και έτσι είναι σε απόσταση αναπνοής από την Μπάρτσα, δείχνοντας πως έχουν μπει με τον καλύτερο τρόπο στην επανέναρξη της La Liga.

Που κρίθηκε το παιχνίδι; Παρότι οι νυχτερίδες πίεσαν στο πρώτο ημίχρονο,  η Ρεάλ στο 61ο λεπτό βρήκε το πρώτο τέρμα της.  Ο Μόντριτς πέρασε στον Αζάρ, αυτός έστρωσε στον Μπενζεμά που μόνος με τον Σίλεσεν τον πλάσαρε για το 1-0.

Στο  75’ ο Μεντί έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ασένσιο με όμορφο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0 και στο 87’ ο   Μπενζεμά με σουτ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 3-0.

ΡΕΑΛ: Κουρτούα, Σέρχιο Ράμος, Καρβαχάλ, Βαράν, Μεντί, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο, Βαλβέρδε (73’ Ασένσιο), Μπενζεμά, Αζάρ (82’ Βινίσιους)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Γκαγιά, Μανγκαλά, Γκιγιαμόν, Βας, Παρέχο (69’ Τσερίσεβ), Κοντογκμπιά, Τόρες (59’ Γουέδες), Σολέρ (69’ Κοκλέν), Ροδρίγο (78’ Κανγκ Ιν), Γκόμες (60’ Γκαμεϊρό)