Ligue 1 : Με το αριστερό το ντεμπούτο του Κόβατς στη Μονακό (vid)

Η Μονακό αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας με 2-2 κόντρα στη Ρεμς στην πρεμιέρα του Νίκο Κόβατς με τους Μονεγάσκους.

Η Μονακό δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο με τον Νίκο Κόβατς στον πάγκο της.

Στην πρεμιέρα της Ligue 1, οι Μονεγάσκοι υποδέχθηκαν την Κυριακή (23/8) τη Ρεμς στο «Louis II» με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους ενώ στο 21′, ο Ελ Μπιλάλ Τουρέ διαμόρφωσε το 2-0 για τη Ρεμς.

Η Μονακό αντέδρασε στη συνέχεια αλλά όχι τόσο ώστε να φτάσει στην πλήρη ανατροπή του αγώνα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ντισασί μείωσε για τους γηπεδούχους ενώ στο 55′ ο Μπαντιασίλ διαμόρφωσε το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΜΟΝΑΚΟ (Νίκο Κόβατς): Λεκόμτ, Αγκιλάρ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Μπαλό Τουρέ, Τσουαμενί, Φοφανά, Γκολόβιν (87′ Αολού), Μαρτίνς (81′ Γκεμπέλ), Μπεν Γεντέ, Ονιεκούρου (46′ Ντιόπ).

ΡΕΜΣ (Νταβίντ Γκιόν): Ράικοβιτς, Φοκέ, Φαέ, Αμπντελχαμίντ, Κονάν, Μουνετσί, Σαβαλρέν, Τουρέ (60′ Ζενελί), Κουτέσα (56′ Μπερίσα), Ντιά, Καφαρό (60′ Σίρχαους).