Λιόν – Μονακό 4-1

Η Λιόν πήρε την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μονακό για την 8η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Λιόν πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στη Μονακό καθώς επικράτησε με 4-1 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο καθώς «καθάρισαν» από τότε το παιχνίδι. Στο 12ο λεπτό ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο σουτ ύστερα από αντεπίθεση ενώ στο 34′ ο Καντεβερέ γύρισε στον Εκαμπί που έκανε το 2-0. Επτά λεπτά αργότερα οι «λιονέ» κέρδισαν πέναλτι και ο Αουάρ εκτέλεσε εύστοχα για το 3-0. Στο 44′ μπήκε και τέταρτο γκολ για τη Λιόν καθώς ο Εκαμπί σκόραρε για δεύτερη φορά για το 4-0, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ πιο χαμηλός καθώς η Λιόν είχε χαλαρώσει και η Μαρσέιγ είχε αποδεχθεί την ήττα της. Στο 48′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο οποίο ο Μπεν Γιεντέρ ευστόχησε για το 4-1. Στο 89′ οι «λιονέ» έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαρντ. Το 4-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τη Λιόν να φτάνει στους 13 βαθμούς και τη Μαρσέιγ να μένει στους 11.