Ναντ – Παρί Σεν Ζερμέν 0-3

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Ναντ, πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και «πάτησε» κορυφή με 21 βαθμούς.

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνεχίζει το νικηφόρο σερί της.

Οι Παριζιάνοι πέρασαν και από την έδρα της Ναντ (0-3) για την 9η αγωνιστική της Ligue 1 και πέτυχαν την 7η διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα, που τους φέρνει στην κορυφή με 21 βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του παιχνιδιού, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Εμιλιάνο Σάλα, ο οποίος σαν σήμερα (31/10) θα γινόταν 30 χρόνων.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς μεγάλες φάσεις, η ομάδα του Τόμας Τούχελ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Στο 48ο λεπτό, ο Εμπαπέ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Ερέρα με δυνατό σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη λίγο αργότερα. Στο 64ο λεπτό, ο Εμπαπέ μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Καστελέτο και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Γάλλος, ο οποίος σημείωσε το  0-2.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Σαράμπια στο 89ο λεπτό.