Μαρσέιγ – Ναντ 3-1

Εύκολο απόγευμα είχε η Μαρσέιγ πριν τον Ολυμπιακό αφού επικράτησε με 3-1 της Ναντ και πλησίασε στους τρεις πόντους από την πρωτοπόρο Παρί.

Την έκτη της νίκη σε δέκα ματς για τη Ligue 1 πανηγύρισε η Μαρσέιγ. Τρεις μέρες πριν το ματς με τον Ολυμπιακό (1/12) για το Champions League, η ομάδα του Βίλας Μπόας επικράτησε με 3-1 της Ναντ και πλησίασε στους τρεις βαθμούς την Παρί έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Τοβέν ήταν αυτός που έβαλε μπροστά τη Μαρσέιγ από κοντά και στο 35′ ο Παγέ ολοκλήρωσε όμορφα για το 2-0 της Μαρσέιγ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο 60 ο Μπενεντέτο με εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τους γηπεδούχους και το μόνο που κατάφερε η Ναντ ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 73′ με τον Ντανίλο. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τους γηπεδούχους που εντός συνόρων τα πηγαίνουν εξαιρετικά.