Σεντ Ετιέν – Λιόν 0-5 : Η Λιόν «γλέντησε» τη Σεντ Ετιέν

Η Λιόν ήταν καταιγιστική και διέλυσε τη Σεντ Ετιέν εκτός έδρας επικρατώντας με 5-0.

Μετά από δύο σερί ματς χωρίς νίκη, η Λιόν ξέσπασε στη Σεντ Ετιέν, την οποία και κέρδισε με 5-0 και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή, με τους λιονέ να κάνουν ότι θέλουν τη μισητή αντίπαλο και μάλιστα εκτός έδρας.

Η Λιόν κυριάρχησε απόλυτα στο Ζοφρουά Γκισάρ και πλέον είναι στην τρίτη θέση σε απόσταση δύο βαθμών από τις Παρί Σεν Ζερμέν και Λιλ που οδηγούν την κούρσα τη βαθμολογίας στη Ligue 1.

Όσον αφορά το ματς, η Λιόν άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Καντεβερέ μετά από κόρνερ ενώ στο 36’ ο Μαρσέλο έκανε το 0-2 με κεφαλιά. Μάλιστα ο Μαρσέλο έκανε και το 0-3 στο 59ο λεπτό με πανομοιότυπο τρόπο ενώ στο 68’ ο Καντεβερέ με όμορφο πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-4. Το 0-5 ήρθε στο 82ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπουανγκά.