Σεντ Ετιέν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1

Εστω κι αν αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 41' η ομάδα της πρωτεύουσας απέφυγε την ήττα, φέρνοντας 1-1 με αυτογκόλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Άνοιξε η αυλαια της 32ης αγωνιστικής στο γαλλικό πρωτάθλημα. Η Σεντ Ετιέν κατάφερε να «τσιμπήσει» βαθμό στην έδρας της απέναντι στην πρωτοπόρο και ουσιαστικά πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Παριζιάνοι αγωνίστηκαν για περισσότερο από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 41′ ο Κιμπέμπε αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την πρώτη, ο παίκτης των φιλοξενούμενων, την είχε δει στο 30′ για πέναλτι που έκανε πάνω στον Χαμουμά.

Την εσχάτη των ποινών πάντως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ ο Ρεμί Καμπελά, ο οποίος είχε ανοιίξει το σκορ του ματς από το 17′!

Πάντως η Παρί κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, έστω και με αυτογκόλ, το οποίο ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ντεμπισί!

Στους 84 βαθμούς η Παρί, απέχει 17 ολόκληρους από τη 2η Μονακό που έχει 67 και 22 από την 3η Μαρσέιγ που έχει 62. Στους 43 και την 9η θέση η Σεντ Ετιέν.