Αμιέν – Μονακό 1-1

Γκέλα ολκής για την Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ που ήρθε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Αμιέν.

«Στραβοπάτησε» στην έδρα της 18ης Αμιέν η Μονακό, καθώς έμεινε στο 1-1 και δίνει την ευκαιρία από τη μία στην Παρί Σεν Ζερμέν να ξεφύγει με έξι πόντους στην κορυφή και από την άλλη στην Λυών να την πλησιάσει στον πόντο στη μάχη της δεύτερης θέσης.

Οι γηπεδούχοι σόκαραν τους Μονεγάσκους στο 31’ ανοίγοντας το σκορ με τον Γκακπέ να ολοκληρώνει υποδειγματικά την αντεπίθεση και να πληγώνει την πρώην ομάδα του.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 67ο λεπτό με τον Γιόβετιτς, που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο έξι λεπτά νωρίτερα.

Αμιέν (Πελισιέ): Γκάρτνερ, Σισοκό, Γκουανό, Ντιμπασί, Αβελάρ, Μονκοντού (84’ Μπαρατζί), Ζουνγκού, Κορνέτ (64’ Μπουργκάντ), Κακουτά, Γκακπέ (72’ Μανζαλά), Κονατέ

Μονακό (Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Ραγκί (73’ Τουρέ), Γκλικ, Τζέμερσον, Χόρχε, Ρόνι Λόπες (46’ Γκεζάλ), Τίλεμανς, Φαμπίνιο, Κειτά, Καρίγιο (61’ Γιόβετιτς), Φαλκάο