Ήττα για τη Μονακό, ματσάρα στη Μασσαλία (vid)

Για 27 λεπτά αγωνίστηκε ο Κώστας Μήτρογλου, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει για την ομάδα του.

Την πρώτη της ήττα στο νέο πρωτάθλημα της Ligue 1 γνώρισε η Μονακό, που έχασε στο Μπορντό με 2-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Ετσι οι Μονεγάσκοι έμειναν στους 4 βαθμούς, την ώρα που η Μπορντό πανηγύρισε την πρώτη της νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Φρανσουά Καμανό που σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του, το δεύτερο εκ των οποίων μάλιστα ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Εξάλλου μεγάλο ματς έγινε στη Μασσαλία, με τις Μαρσέιγ και Ρεν να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 2-2. Ο Μποριγκό και ο Σαρ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους βρίσκοντας δίχτυα στο 38′ και το 45′ αντίστοιχα. Η συνέχεια όμως ανήκε στη Μαρσέιγ. Αρχικά ο Λούκας Οκάμπος μείωσε σε 1-2 στο 54′ με τον Ραμί Μπενσεμπαϊνί να κάνει το 2-2 εις βάρος της Ρεν με αυτογκόλ στο 72΄! Στους 4 βαθμούς τόσο ο Μαρσεγέζοι όσο και οι φιλοξενούμενοι.

Να σημειώσουμε ότι ο Κώστας Μήτρογλου πέρασε αλλαγή στο 63ο λεπτό αντί του Βαλέρ Ζερμέν, έχοντας μάλιστα και ένα ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ.

Νωρίτερα η Λιλ… σκορπισε τη Γκινγκάμπ με 3-0 εντός έδρας φτάνοντας τους 7 βαθμούς. Δύο γκολ σημείωσε ο Μπαμπά.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 24/8
Λιόν – Στρασμπούρ 2-0 (42′ Τεριέ, 64′ Τραορέ)

Σάββατο 25/8
Παρί Σεν-Ζερμέν – Ανζέ 3-1 (12′ Καβάνι, 51′ Εμπαπέ, 66′ Νεϊμάρ / 22′ πεν. Μανγκανί)
Αμιάν – Ρεμς 4-1 (22′ Γκναορέ, 58′ Γκόντος, 67′, 73′ Κονατέ / 84′ Καφαρό)
Μονπελιέ – Σεντ-Ετιέν 0-0
Ναντ – Καέν 1-1 (80′ πεν. Σάλα / 37′ Κριβελί)
Νις – Ντιζόν 0-4 (67′ Αγκέρ, 83′ Χανταντί, 86′, 90’+3′ Ζιλ Κεϊτά)
Τουλούζ – Νιμ 1-0 (80′ πεν. Γκραντέλ)