Παρί Σεν Ζερμέν – Ναντ 1-0

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Ναντ με 1-0 χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και συνεχίζει να προελαύνει στο Γαλλικό Πρωτάθλημα

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Γαλλικό Πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 της Ναντ. Το νικητήριο γκολ των Παριζιάνων πέτυχε ο Κιλιάν Μπαπέ στο 68ο λεπτό. Οι πρωταθλητές ήταν εμφανώς ανώτεροι από τους φιλοξενούμενους και απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν. Οι γηπεδούχοι τελικά κατάφεραν να βρουν το γκολ με τον Μπαπέ και να κλειδώσουν ένα ακόμη τρίποντο στο Λιγκ 1.

Αντίθετα, η δεύτερη Λιλ γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Τουλούζ, καθώς παρότι προηγήθηκε με γκολ του Λεάο στο πρώτο ημίχρονο, με δύο πέναλτι του Γκραντέλ στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τρεις βαθμούς από το «Πιερ Μορουά».

Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε βασικός στην ενδεκάδα της Μαρσέιγ αλλά έγινε αλλαγή στο 46΄. Οι Μασσαλοί κινδύνεψαν με ήττα στο «Ραϊμόν Κοπά» απέναντι στην Ανζέ, αλλά έσωσαν ένα βαθμό προς το τέλος του παιχνιδιού, με τον Σαρ. Η Μονακό δεν κατάφερε να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού χάνοντας στο «Λουί ΙΙ» με 2-0 από την ουραγό Γκινγκάμπ, που μείωσε τη διαφορά από τους Μονεγάσκους στους 2 βαθμούς.