Σεντ Ετιέν – Λιόν 1-2

Η Λιόν έφυγε με νίκη από την έδρα της Σεντ Ετιέν χάρη στο γκολ του Ντεμπελέ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων,

Με επική ανατροπή, η Λιόν νίκησε εκτός έδρας με 2-1 τη Σεντ Ετιέν και την προσπέρασε στο βαθμολογικό πίνακα. Το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής βρήκε τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 21′ με τον Αμουμά. Η επανάληψη όμως, ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. Ο Φεκίρ με πέναλτι ισοφάρισε στο 65′ και στη συνέχεια ο Ντεμπελέ, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Η Λιόν πλέον ανέβηκε στην 3η θέση και ακολουθεί η Σεντ Ετιέν με ένα βαθμό λιγότερο.

Tα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Λιλ-Αμιάν 2-1 (45΄ Λεάο, 85΄ Τσέκα – 5΄ Οτέρο)

Παρί Σεν Ζερμέν-Γκινγκάμπ 9-0 (11΄, 68΄ Νεϊμάρ, 37΄, 45΄, 80΄ Μπαπέ, 59΄, 66΄, 75΄ Καβάνι, 83΄ Μουνιέ)

Μονακό-Στρασμπούρ 1-5 (22΄ Φαλκάο – 12΄, 68΄ Αγιόρκ, 17΄ Τόμασον, 63΄ Σισοκό, 90΄+4 Φοφανά)

Ρεμς-Νις 1-1 (12΄ Ουντέν – 90΄+5 πεν. Βάλτερ)

Νιμ-Τουλούζ 0-1 (42΄ Σανόγκο)

Ρεν-Μονπελιέ 0-0

Καέν-Μαρσέιγ 0-1 (47΄ Σανσόν)

Ανζέ-Ναντ 1-0 (90΄ Φουλγκίνι)

Μπορντό-Ντιζόν 1-0 (77΄ Κορνέλιους)

Σεντ Ετιέν-Λιόν 1-2 (21΄ Αμουμά – 65΄ πεν. Φεκίρ, 90΄+5 Ντεμπελέ)