Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 3-1

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-1 της Μαρσέιγ στο «Παρκ ντε Πρενς», στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και άνοιξε στους 20 βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Λιλ.

Χωρίς να χρειαστεί καν να πιάσει σπουδαία απόδοση, και παρότι έχασε με τραυματισμό τους Ντάνι Άλβες και Μενιέ από το πρώτο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-1 της Μαρσέιγ στο «Παρκ ντε Πρενς», στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και άνοιξε στους 20 βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Λιλ.

Ο Μπαπέ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημίχρονου, αλλά η Ολιμπίκ απάντησε στο πρώτο λεπτό του β΄ μέρους με τον Ζερμέν. Ο Άνχελ Ντι Μαρία ήταν ο παίκτης που τελικά έδωσε τη νίκη στους πρωταθλητές, σκοράροντας στο 55΄ και στο 66΄.

Να σημειωθεί ότι στο 62ο λεπτό αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Μαρσέιγ, Στιβ Μανταντά, μετά από αψιμαχία με τον Ντι Μαρία, ενώ ο αντικαταστάτης του, Γιοάν Πελέ, απέκρουσε πέναλτι του Μπαπέ στις καθυστερήσεις.