Μαρσέιγ- Ρεμς 0-2

Η Μαρσέιγ ξεκίνησε με το «αριστερό» τις υποχρεώσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα, με την Ρεμς να περνάει με το εμφατικό 2-0 από το «Βελοντρόμ».

Η Ρεμς με τον Αλέξις Ρομαό βασικό στον αγωνιστικό χώρο, νίκησε την Μαρσέιγ με 2-0 στο «Βελοντρόμ», κάνοντας ονειρεμένο ξεκίνημα στην πρεμιέρα του φετινού Championnat.

Η Μαρσέιγ παρουσίασε τα ίδια προβλήματα με την περσινή σεζόν, όντας αναποτελεσματική στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, με τον Αντρές Βίλας Μπόας να κάνει κακή αρχή στον πάγκο των Μασσαλών.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο στο 0-0, με τους φιλοξενούενους να κάνουν και εκείνοι αισθητή την παρουσία τους, αλλά να μην καταφέρνουν να σκοράρουν. Στο δεύτερο μέρος, η Ρεμς προηγήθηκε 0-1 στο 58′  με τον Γάλλο επιθετικό Ντιά. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μαζικά στην επίθεση για την ισοφάριση, αλλά δεν βρήκαν στόχο με τον Σαρ στο 89′, στην μεγαλύτερη ευκαιρία τους. Ένα λεπτό αργότερα, λοιπόν, ο Χιουν Γιουν σκόραρε στην αντεπίθεση και χάρισε το μεγάλο «διπλό» στην ομάδα του.