Νύχτα για… Έλληνες

Νίκες για τη Τουλούζ του Κουλούρη και την Ρεμς του Δώνη.

Γκολ δεν έβαλαν. Αλλά όπως αποδείχθηκε δεν χρειάστηκε και όλας προκειμένου να φύγουν από τον αγωνιστικό χώρο νικητές. Ο Ευθύμης Κουλούρης και ο Τάσος Δώνης. Η Τουλούζ και η Ρεμς. Πρωταγωνίστριες σε αυτή τη 10η στροφή του Σαμπιονά.

Η Τουλούζ επικράτησε με 2-1 της Λιγκ. Ο Ευθύμης Κουλούρης αγωνίστηκε για 89 λεπτά στο ντεμπούτο του Αντουάν Κομπουαρέ στον πάγκο των βιολέ. Ο έτερος Έλληνας της Ligue 1, Τάσος Δώνης, πέρασε στο 68ο λεπτό στη θέση του Καφαρό. Δεν χρειάστηκε ούτε αυτός να σκοράρει, καθώς είχε φροντίσει ο Αμπντελαμί δύο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς και η Ρεμς νίκησε 1-0 τη Μονπελιέ.

Στο μεταξύ η αλλαγή τεχνικής ηγεσίας (Γκαρθία αντί Σιλβίνιο) δεν έδωσε ώθηση στη Λιόν, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Ντιζόν. Ισοπαλία και στη Νιμ, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Αμιάν. Μπλόκο για τη Ναντ στο Μετς, καθώς τα καναρίνια γνώρισαν την ήττα (1-0), ενώ έπαιζαν κι από το 62΄με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ουαγκέ.

Η έκπληξη της τρέχουσας σεζόν, Ανζέ, έπεσε θύμα έκπληξης καθώς γνώρισε εντός έδρας ήττα (0-1) από την Μπρεστ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18 Οκτωβρίου

Νις – Παρί Σεν-Ζερμέν 1-4 (67′ Γκαναγκό / 15′, 21′ Ντι Μαρία, 88′ Εμπαπέ, 90+2′ Ικάρντι)