Λιόν- Μετς 2-0

Η Λιόν 70 μέρες μετά την τελευταία νίκη της στη Ligue 1, επικράτησε 2-0 της Μετς, σημείωσε την πρώτη επιτυχία έπειτα από 8 αγωνιστικές και «ανάσανε» βαθμολογικά. Ισόπαλη η Ρεμς του Δώνη που μπήκε ως αλλαγή με την Νιμ.

Η πρώτη νίκη του Ρούντι Γκαρσιά στον πάγκο της Λιόν είναι γεγονός. Ο νέος τεχνικός των «Γκον», κατέφθασε στη Γαλλία προκειμένου να σώσει το καράβι της Λιόν και κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα στην πρώτη επιτυχία μετά από 8 αγωνιστικές και 70 μέρες.

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία πραγματοποίησε καλή εμφάνιση μετά την μεσοβδόμαδα ήττα από την Μπενφίκα και επιβλήθηκε δίκαια με 2-0 της Μετζ.

Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Μέμφις Ντεπάι στο 28′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ντεμπελέ από την άσπρη βούλα, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η Ρεμς του Τάσου Δώνη αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τη Νιμ και έμεινε στην τέταρτη θέση της Ligue 1.