Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 4-0

Η ομάδα του Τούχελ κερδίσει εύκολα με 4-0 την Μαρσέιγ και βρίσκεται στο +8 από τη δεύτερη Ναντ.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Παρί Σεν Ζερμέν το υποτιθέμενο ντέρμπι με την Μαρσέιγ, για την 11η αγωνιστική της Ligue 1, με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να παίρνει πολύ εύκολα τη νίκη με 4-0 και να βρίσκεται πλέον στο +8 από τη δεύτερη Ναντ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Ικάρντι, με τον Αργεντινό φορ στο 26’ να κάνει το 2-0. Πριν προλάβουν οι παίκτες της Μαρσέιγ να καταλάβουν τι έγινε, ο Μπαπέ στο 32’ έκανε το 3-0 και στο 44’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Παριζιάνοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με το 4-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Τούχελ έφτασε τους 27 βαθμούς, με τη δεύτερη Ναντ να έχει 19 πόντους.

Η Μαρσέιγ από την άλλη, με την ήττα στο αποψινό παιχνίδι, έμεινε 16 πόντους και στην 7η θέση της βαθμολογίας.