Γουλβς – Σαουθάμπτον 1-1

Η Γουλβς ήταν καλύτερη, βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το γκολ του Γουόλκοτ, ωστόσο κατάφερε να σώσει εν τέλει τον βαθμό απέναντι στη Σαουθάμπτον που συνεχίζει στα ψηλά πατώματα της Premier League. Εξαιρετικός ο ΜακΚάρθι της Σαουθάμπτον με εννιά αποκρούσεις!

Το ματς

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα η Γουλβς καθώς μόλις στο 3ο λεπτό απείλησε με τον Χιμένες, ωστόσο ο Μεξικανός έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά χώρο με τον Ρούμπεν Νέβες να κάνει ένα ξαφνικό σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο ΜακΚάρθι ήταν σε ετοιμότητα.

Οι «λύκοι» ήταν σαφώς καλύτεροι, ωστόσο ο τερματοφύλακας των «Άγιων» ήταν σε τρομερή ημέρα, καθώς απέκρουσε όλα τα σουτ των γηπεδούχων. Μάλιστα ο Χιμένες έφτασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ, με τον κίπερ της Σαουθάμπτον να τον σταματά και πάλι!

Ο Ποντένσε είχε επίσης μια ευκαιρία στο 36ο λεπτό, με τον ΜακΚάρθι να δηλώνει «παρών» για ακόμη μια φορά.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα! Ο Θίο Γουόλκοτ νίκησε τον Ρουί Πατρίσιο και άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1-0 για τη Σαουθάμπτον στο 58ο λεπτό! Πέντε λεπτά αργότερα ο Άγγλος εξτρέμ έχασε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Η Γουλβς ωστόσο συνέχισε να απειλεί και δεν πτοήθηκε.

Η ομάδα του Εσπίριτο Σάντο κατάφερε να ισοφαρίσει εν τέλει, με τον Πέδρο Νέτο να σκοράρει πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι και να φέρνει και πάλι στα ίσα τις δύο ομάδες. Κάπου εκεί η Γουλβς άρχισε να παίρνει ακόμη περισσότερα μέτρα στο παιχνίδι, με τον Χιμένες μάλιστα να σκοράρει, με το τέρμα του ωστόσο να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

Το παιχνίδι έμεινε στο 1-1 μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό…

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Μπολί, Σεμέδο, Κίλμαν, Ντεντόνκερ, Αΐτ Νούρι, Νέβες (70’ Νέτο), Μουτίνιο, Ποντένσε (85’ Βιτίνια), Τραορέ, Χιμένες.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Γουόρντ Πρόουζ, Μπεντνάρεκ, Γουόκερ Πίτερς, Μπέρτραντ, Ντζενεπό (79’ Λονγκ), Ρομέου, Άρμστρονγκ (90’ Ντιαλό), Άνταμς, Γουόλκοτ