Μάουντ και Ζορζίνιο καθάρισαν για την Τσέλσι, στο -1 από τη Λίβερπουλ (2-1)

Η Τσέλσι επικράτησε με σκορ 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας και παραμένει στο κυνήγι της τετράδας.

Η Τσέλσι επικράτησε με σκορ 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας, για την 23η αγωνιστική της Premier League, και βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την τετράδα που οδηγεί στο Champions League.

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ είχαν τον έλεγχο του αγώνα και νίκησαν χάρη στα γκολ των Μάουντ στο 43′ και Ζορζίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 58′. Στο 54′ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 με αυτογκόλ του Ρούντιγκερ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι μπλε ήταν απόλυτοι κυριάρχοι στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα γκολ, ωστόσο αρκέστηκαν σε αυτό του Μάουντ λίγο πριν το τέλος του 45λεπτου.

Στο δεύτερος μέρος η Σέφιλντ ισορρόπησε κάπως την αναμέτρηση, έχοντας τις στιγμές της. Τελικά μπόρεσε να ισοφαρίσει έπειτα από αυτογκόλ του Ρούντιγκερ.

Οι παίκτες του Τούχελ όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν βαθμούς και τέσσερα λεπτά μετά κέρδισαν πέναλτι το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ ο… σπεσιαλίστας Ζορζίνιο χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.