Η Σίτι έπιασε την Τσέλσι στην κορυφή (2-1) – Επέστρεψε στις νίκες η Λέστερ (4-2, vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Γουέστ Χαμ (2-1) και έπιασε στην κορυφή της Premier League την Τσέλσι, ενώ η Λέστερ επικράτησε με 4-2 της Γουότφορντ και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Χαμ στο χιονισμένο Έτιχαντ για την 13η αγωνιστική της Premier League.

Οι πολίτες πήραν μια σημαντική νίκη καθώς έφτασαν τους 29 βαθμούς και έπιασαν στην κορυφή την Τσέλσι, η οποία αγωνίζεται αργότερα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και σκόραρε στο 17′ με τον Μαχρέζ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Σίτι συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Γκουντογκάν στο 33′ να κάνει το 1-0.

Η Γουέστ Χαμ πίεσε μέχρι το τέλος, αλλά η Σίτι ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Φερναντίνιο να σημειώνει το 2-0 στο 90′ και ο Λαντσίνι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Λέστερ – Γουότφορντ 4-2

Μετά από 3 ματς χωρίς νίκη (2 ήττες, 1 ισοπαλία), η Λέστερ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς επικράτησε στο King Power Stadium της Γουότφορντ με 4-2 και ανέβηκε στην 9η θέση με 18 βαθμούς.

Ο Μάντισον άνοιξε το σκορ στο 16′ για τις «αλεπούδες», ο Κινγκ ισοφάρισε για τη Γουότφορντ με πέναλτι στο 30′ αλλά ο Βάρντι χτύπησε… δις (34′, 42′) και έκανε το 3-1 πριν την ανάπαυλα.

Ο Ντένις στο 61′ μείωσε σε 3-2 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Λούκμαν στο 68′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στο άλλο ματς του Σαββάτου, η Μπρέντοφορντ πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Έβερτον.