«Καθάρισε» και… ξεκόλλησε η Νιούκαστλ (3-1), νίκη τετράδας για Γουέστ Χαμ (1-0)

Η Νιούκαστλ πανηγύρισε τη νίκη επί της Έβερτον με 3-1 και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Γουέστ Χαμ επικράτησε της Γουότφορντ με 1-0 και πάτησε τετράδα.

Η Νιούκαστλ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Έβερτον με 3-1 και κατάφερε να… ξεκολλήσει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μπορεί τα «ζαχαρωτά» να πήραν το προβάδισμα στο 36′ χάρη σε αυτογκόλ του Λασέλς, όμως οι «καρακάξες» ισοφάρισαν άμεσα, όταν ο Χόλγκεϊτ έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Φρέιζερ και έφτασαν στην ολική ανατροπή, ενώ στο 80ο λεπτό ο Τρίπιερ με ένα εκπληκτικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Από εκεί και πέρα η Γουέστ Χαμ επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο διαδοχικές ήττες, επικρατώντας της Γουότφορντ με 1-0.

Τα «σφυριά» άνοιξαν το σκορ στο 68′ με τον Τζάροντ Μπόουεν, ο οποίος μετά από μια εξαιρετική ατομική ενέργεια βρήκε δίχτυα και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος.