Μεγάλο διπλό της Τσέλσι (1-3), νίκη τετράδας για Τότεναμ (3-1)

Η Τσέλσι πέρασε από την έδρα της Λέστερ με 3-1 και πλησίασε στα ευρωπαϊκά εισιτήρια, ενώ η Τότεναμ νίκησε με 3-1 τη Νότιγχαμ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την τετράδα.

Η Τσέλσι με ακόμη μια μεστή εμφάνιση τις τελευταίες μέρες, πήρε τη δεύτερη σερί της νίκη στην Premier League περνώντας από το Λέστερ με 3-1, ενώ η Τότεναμ έβγαλε αντίδραση μετά τον αποκλεισμό από τη Μίλαν επικρατώντας 3-1 της Νότιγχαμ και έκανε σημαντικό βήμα τετράδας.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα αποτελέσματα, η Έβερτον πήρε βαθιά ανάσα μετά τη νίκη επί της Μπρέντφορντ με 1-0 εντός έδρας, ενώ Λιντς και Μπράιτον προσέφεραν το ματς της αγωνιστικής μέχρι στιγμής στο «Έλαντ Ρόουντ» και ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Πλέον η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει το τρένο της Ευρώπης, ενώ η Λέστερ κινδυνεύει άμεσα πλέον με υποβιβασμό. Όσον αφορά το ματς, στο 11ο λεπτό ο Τσίλγουελ με όμροφο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 κόντρα στην πρώην ομάδα του και στο 15’ η Λέστερ απείλησε με την κοντινή κεφαλιά του Αμαρτέι. Στο 24ο λεπτό η Τσέλσι άγγιξε το 2ο γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Ζοάο Φέλιξ ενώ στο 26’ η Λέστερ απάντησε στα δοκάρια με τον Ντιούσμπερι Χολ. Στο 35ο λεπτό ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ του Ζοάο Φέλιξ και στο 239’ ο Ντάκα με φοβερό μακρινό σουτ έκανε το 1-1.

Στο 41’ ο Κέπα έσωσε μετά από σουτ του Μάντισον και στο 42’ νίκησε και τον Ιεανάτσο αλλά στο 45+6’ ο Φερνάντες σήκωσε όμορφα για τον Χάβερτς που από κοντά έγραψε το 1-2 με τσίμπημα πάνω από τον Γουόρντ. Στο 46’ ο Γουόρντ είπε όχι εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Φοφανά, ενώ στο 54’ ο Κέπα σταμάτησε τον Ντάκα και στο 65’ ο Γκάλαχερ έσωσε στη γραμμή μετά από πλασέ του Σουτάρ.

Στο 68ο λεπτό η κεφαλιά του Χάβερτς βρήκε τον Γουόρντ σε ετοιμότητα και στο 71’ ο Μπαρνς πλάσαρε πάνω στον Κέπα. Στο 75’ ακυρώθηκε το γκολ του Μούντρικ αλλά στο 78’ ο Ουκρανός έδωσε ασίστ με κεφαλιά στον Κόβατσιτς που με φοβερό σουτ έκανε το 1-3. Στο 87ο λεπτό αποβλήθηκε ο Φαές.

Λέστερ: Γουόρντ, Φαές, Καστάιν, Μεντί (66’ Μπαρνς), Αμαρτέι (65’ Σουμαρέ), Σουτάρ, Περέιρα, Ντιούσμπερι Χολ, Μάντισον (90’ Έβανς), Ιεανάτσο (76’ Βάρντι), Ντάκα (66’ Τετέ)

Τσέλσι: Κέπα, Φοφανά (86’ Μπαντιασίλ), Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια, Λόφτους Τσικ (72’ Τσαλομπά), Φερνάντες, Κόβατσιτς, Τσίλγουελ (72’ Πούλισικ), Φέλιξ (46’ Γκάλαχερ), Χάβερτς, Μούντρικ (82’ Τσουκβουεμέκα)

Εύκολα η Τότεναμ, «ανάσα» για Έβερτον

Η Τότεναμ κέρδισε εύκολα τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-1, άφησε πίσω της τον αποκλεισμό από τη Μίλαν και δείχνει να κρατά γερά το σεντόνι. Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Σκιπ έβγαλε μαγική μπαλιά στον Ριτσάρλισον που έφυγε από οριακή θέση και σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για χιλιοστά αλλά στο 20’ ο Πόρο σέντραρε από δεξιά και ο Κέιν με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Μάλιστα στο 31ο λεπτό τα «σπιρούνια» κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γουοράλ στον Ριτσάρλισον και ο Κέιν εκτέλεσε εύστοχα για το 2-0. Στο 61’ ο Φόρστερ είπε όχι σε σουτ του Τζόνσον και στο 62’ ο Σον έκανε το 3-0 με όμορφο πλασέ μετά από γύρισμα του Ριτσάρλισον από δεξιά. Στο 76ο λεπτό ο Φόρστερ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Οριέ ενώ στο 79’ ήταν η σειρά του Νάβας να πει όχι σε κεφαλιά του Ντέιβις και στο 80’ έδιωξε και το σουτ του Σον. Στο 81ο λεπτό η Νότιγχαμ μείωσε σε 3-1 με κεφαλιά του Γουοράλ ενώ στο 90+5’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κουλουσέβσκι και ο Αγιού εκτέλεσε αλλά ο Φόρστερ του είπε όχι.

Σπουδαία νίκη για την Έβερτον, η οποία λύγισε με 1-0 την Μπρέντφορντ και της έκοψε το αήττητο σερί 12 αγώνων που έτρεχε. Ο ΜακΝιλ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα πέτυχε το μοναδικό τέρμα, στέλνοντας τα «ζαχαρωτά» στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τέλος, στο 2-2 έμεινε η Λιντς με την Έβερτον σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με διακυμάνσεις στο σκορ.

Λέστερ-Τσέλσι 1-3
(39′ Ντάκα – 11′ Τσίλγουελ, 45’+6′ Χάφερτς, 78′ Κόβατσιτς)

Λιντς-Μπράιτον 2-2
(40′ Μπάμφορντ, 78′ Χάρισον – 33′ ΜακΆλιστερ, 61′ αυτ. Χάρισον)

Τότεναμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1
(19′, 35′ πέν. Κέιν, 62′ Σον – 81′ Γουόραλ)Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι (19:30)